Z wizytą w Prerii [Szczep Preria], rok 2008

Relacja ze zbiórki harcerskiej

W każde wtorkowe popołudnie w budynku Szkoły Podstawowej nr 97 na Klinach odbywają się zbiórki harcerzy z 21 PgDH "Preria". Miałam przyjemność zagościć na ostatnim spotkaniu.
Zbiórka zaczyna się tradycyjnie od zapalenia świecy. Wszyscy stali w kręgu i trzymali się za ręce po czym została odśpiewana pieśń harcerska. Następnie uczestnicy zwrócili swoją uwagę na gości specjalnych, absolwentów VIII LO w Krakowie Łukasza Cader i Marcina Frejka, którzy realizując temat zbiórki "Bohaterowie narodowi" przybliżyli sylwetki czterech Polaków : Tadeusza Kościuszki, Romana Dmowskiego, rotmistrza Witolda Pileckiego i kapitana Władysława Raginisa.

Młodzi harcerze z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Wspólnie wymyślali cechy, jakie powinien mieć bohater narodowy, a po wysłuchaniu krótkich życiorysów rozwiązywali krzyżówkę. Mieli także okazję do zaprezentowania swojej wiedzy, ponieważ prowadzący często zadawali pytania, aby prelekcja nie była monologiem, lecz przybrała formę rozmowy. Zbiórka zakończyła się wspólnie odśpiewana pieśnią i zgaszeniem ognia.

Do 21 PgDH Preria należy 25 osób. Są to uczniowie klas od 4 podstawówki do III gimnazjum, a drużynową jest Ewelina Moskal. Harcerze prócz cotygodniowych zbiórek uczestniczą w różnych akcjach. Pomagają podczas obchodów ważnych świąt państwowych, Cracovia Maraton oraz w wielu akcjach charytatywnych jako wolontariusze. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Wyjeżdżają również na obozy podczas których mogą sprawdzić się w terenie, podczas gier terenowych i nocnych, odbywają się różne szkolenia. Oczywiście wszyscy śpią w namiotach. Uczestniczą w niezliczonych rajdach, zlotach i biwakach na terenie kraju i zagranicą.

Dzięki uprzejmości pani dyrektor, zbiórki odbywają się w każdy wtorek od 18.15 do 19.15 w Szkole Podstawowej nr 97 przy ul. dr. Judyma 10. Szczep Preria zaprasza zainteresowanych do zapisania się do drużyny. Harcerstwo daje ogromne możliwości. Dzieci się rozwijają, wychowywane są w duchu patriotycznym, zawierają nowe znajomości, uczą się również samodzielności. Jeśli twoje dziecko nudzi się w domu, spędza dni na oglądaniu TV lub czas poświęca na granie w gry komputerowe zapisz je koniecznie do harcerzy!

źródło: Moje Miasto (mmkrakow.pl)

artykuł z dnia 28.05.2008r.     dodał: rzecznik