Akcje we współpracy z UMK, rok 2009

Harcerzu - Czuwaj! Czad!

Harcerze z małopolskich hufców przeszli szkolenia o zabezpieczaniu mieszkania przed śmiertelnym tlenkiem węgla. Teraz sami będą o tym informować. Akcję zorganizował wojewoda małopolski.

Podczas tego okresu grzewczego w Małopolsce tlenkiem węgla zatruło się już 15 osób. Jest więc potrzeba informowania, jakie działania należy podjąć i jakich urządzeń można używać, aby zapobiec takim wypadkom - mówi harcmistrz Andrzej Żugaj (ZHP Kraków). Harcerzy szkolili m.in. Tadeusz Kurpiel z Korporacji Kominiarzy Polskich i mł. bryg. Andrzej Siekanka z Państwowej Straży Pożarnej. Wyjaśniali, jak powinna wyglądać prawidłowa instalacja wentylacyjna, czym jest czad i w jaki sposób można zwiększyć bezpieczeństwo w budynkach. Omawiali przepisy dotyczące wentylacji w pomieszczeniach, w których znajdują się piecyki gazowe oraz przepisy o obowiązkowych przeglądach kominiarskich.

Teraz harcerze będą prowadzić dyżury w hufcach bądź udzielać informacji telefonicznie. W akcji biorą udział wybrane hufce Chorągwi Krakowskiej ZHP, m.in. w Nowym Sączu, Oświęcimiu, Jordanowie i Trzebini.

źródło: Gazeta Wyborcza
autor: Marcin Sztaba