Napisz do nasDodaj kanał RSS
Akcje we współpracy z UMK, rok 2009

Akcja "Czuwaj! Czad"
Jerzy Miller, wojewoda małopolski organizuje akcję informacyjną „CZUWAJ! CZAD!” poświęconą zapobieganiu zatruciom tlenkiem węgla. W Małopolsce powstaną punkty informacyjne, w których przeszkoleni harcerze będą udzielać instrukcji dotyczących zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla oraz czujników alarmowych wskazujących nadmierne stężenie czadu w pomieszczeniach.

W wybranych hufcach na terenie Małopolski funkcjonować będą punkty informacyjne obsługiwane przez harcerzy. Harcerze będą udzielać informacji na temat m.in.
-przyczyn zatruć tlenkiem węgla
-sposobów zapobiegania zatruciom
-przepisów np. dotyczących wentylacji w pomieszczeniach, w których znajdują się piecyki gazowe oraz przepisów dotyczących obowiązku przeglądów kominiarskich
-czujników wykrywających tlenek węgla w pomieszczeniach - porady dotyczące zakupu czujnika, jego montażu i funkcjonowania

Harcerze będą udzielać informacji na miejscu, w hufcach, bądź telefonicznie. Nie będą odwiedzać mieszkańców w domach, z wyjątkiem tych osób, którymi się na stałe opiekują.

Akcja przygotowana jest przede wszystkim z myślą o osobach starszych, które mogą mieć problem z dostępem do informacji.

Harcerze mogą pomóc nie tylko swoją wiedzą, ale także są w stanie szybko znaleźć wszelkie dodatkowe informacje, np. w Internecie bądź kontaktując się ze specjalistami. Dla starszej osoby dotarcie do informacji może być bardzo trudne.

Akcja stanowi pewną formę kontynuacji bezpłatnego telefonu informacyjnego, który był już trzykrotnie uruchamiany w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim: w styczniu 2008, w listopadzie 2008 oraz w styczniu 2009. Eksperci m.in. z Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Zakładu Gazowniczego, Oddziału Krakowskiego Korporacji Kominiarzy Polskich odpowiadali wtedy na pytania mieszkańców.

W ciągu tego sezonu grzewczego (jesień-zima 2008/2009) z powodu zatrucia tlenkiem węgla w Małopolsce zmarło kilkanaście osób. Warto pamiętać, że zatrucia tlenkiem węgla zdarzają się w ciągu całego roku, również - choć rzadziej, latem.

Harcerze odbyli szkolenie w Malopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Szkolenie prowadzili:
-Tadeusz Kurpiel, Korporacja Kominiarzy Polskich
-Krzysztof Surówka, Gazownia Krakowska
-mł. bryg Andrzej Siekanka, Państwowa Straż Pożarna

Akcja ma charakter pilotażowy i będzie trwała miesiąc. Po jej zakończeniu ocenimy jej efekty i na tej podstawie jesienią - na początku sezonu grzewczego, przygotujemy kolejną, rozszerzoną kampanię.

PUNKTY INFORMACYJNE W HUFCACH:(...)

-Hufiec Kraków-Podgórze - dyżur poniedziałki 18.00- 19.00, Tel. 012 656-14-02(...)


źródło: Wrota Małopolski


artykuł z dnia 12.03.2009r.     dodał: rzecznik