BĄDŹCIE Z NAMI, rok 2009

XXXI Festyn Integracyjny “Witamy Lato 2009″

Na festynie integracyjnym SPN Bądźcie z Nami bawiła się “cała Polska”. Tegoroczne hasło: “Kocham cię Polsko” przywędrowało do parku z telewizyjnego programu. Pomysł nauki poprzez zabawę zawdzięczamy MDK Domowi Harcerza przy ul. Reymonta w Krakowie Zgodnie z kilkuletnią już tradycją podopieczni Stowarzyszenia oraz organizatorzy spotkali się na Błoniach, po czym kolorowa kolumna, pilotowana przez policję, ruszyła w kierunku Korzkwi.

Dojeżdżający do parku słyszeli już dźwięki muzyki zespołu wojskowego “Czasza”. Rozentuzjazmowane dzieciaki wybiegały z autokarów, by jak najszybciej włączyć się do tanecznego korowodu.

Gorąco powitano zaproszonych gości:
- Starostę Powiatu Krakowskiego – pana Józefa Krzyworzekę
- Sekretarza Marszałka Województwa Małopolskiego – pana Łukasza Strutyńskiego
- Komendanta Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego – hm. Andrzeja Żugaja
- Wójta Gminy Zielonki – pana Bogusława Króla
- Reprezentanta Małopolskiego Kuratora Oświaty – panią Małgorzatę Grześkiewicz
- Reprezentantów Policji Wojewódzkiej, Powiatowej i Miejskiej
oraz wszystkich przyjaciół Stowarzyszenia.

Ośrodki reprezentowały wylosowane wcześniej województwa. Na łąkę wmaszerowały drużyny, ubrane w regionalne stroje, prezentujące herby poszczególnych województw. Każda grupa przygotowała swoje stoisko z regionalnymi przysmakami, a przedstawiciele danego regionu opowiadali o zwyczajach, prezentowali gwarę i śpiewali piosenki. Cały wysiłek wychowawców, dzieci i młodzieży został oceniony i doceniony przez jury.
Nagrodą za wspaniałe prezentacje będą ufundowane przez Stowarzyszenie dla wszystkich ośrodków jednodniowe wyjazdy rehabilitacyjne do Olszanicy do Ośrodka Rekreacji i Rehabilitacji Konnej “Tabun” MDK Domu Harcerza.
Podczas całej zabawy, jak zawsze, zapraszał do siebie na twórcze kształtowanie gliny przyjaciel – artysta Wolfgang Hofer. Miło było patrzeć na umorusane w glinie, ale rozradowane buzie naszych podopiecznych.
Część parku zamieniła się w sportowy tor przeszkód, gdzie ćwiczenia, zabawy i konkursy prowadzone były pod okiem wychowawców z SOSW im. Poczty Polskiej ze Skawiny.
Mini hipodrom zawdzięczamy Ośrodkowi Rekreacji i Rehabilitacji Konnej “Tabun” MDK Domu Harcerza w Olszanicy. Stanowisko to było, jak zwykle, najbardziej oblegane przez dzieci i młodzież, którym jazda konna sprawia niesamowitą radość, nie wspominając o czynniku rehabilitacyjnym.
Drugim, prawie równie obleganym miejscem, było stanowisko malowania twarzy.

Do najdłuższego pociągu na świecie zapraszali prowadzący tańce i zabawy. Podczas “jazdy” tym pociągiem dzieci zostały obsypane słodyczami przez bawiących się razem z nami Starostę, Sekratarza Marszałka i Wójta.
Tradycyjnie każdy ośrodek przygotował dla naszych gości domowe ciasta. Ciastami częstowali również pan Władysław Kudelski – właściciel cukierni oraz firma Gastronomia i Catering Turscy. Kawę i herbatę do słodyczy serwowała firma Strauss Cafe. Soczkami Cappy i Kroplą Beskidu obdarowała nas firma Coca-Cola HBC Polska sp. z o.o. Pyszne banany zapewniła firma Janmar, a soczyste arbuzy – firma Skop.
Z okazji dnia dziecka słodki poczęstunek zapewniła firma Bahlsen Sweet Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie.
Nie mogło oczywiście obyć się bez przebojowej harcerskiej grochówki. Z wielkich stulitrowych kotłów nalewali ją sami harcerze. Harcerze przygotowali również grillowaną kiełbaskę. Szczepy: Niger, Orogen, Zielony, Słoneczne Wzgórze, pod okiem hm. Mieczysława Barana z Ośrodka Szkoleniowego w Korzkwi przygotowywały teren pod imprezę dwa dni wcześniej, rozstawiając wielkie namioty, stoły i ławy.

Harcerze z Hufca Kraków-Podgórze pomagali przy transporcie paczek ze słodyczami i soczkami dla uczestników imprezy, ufundowanych przez firmę Bahlsen i Stowarzyszenie oraz nagród dla zwycięzców zawodów sportowych, a przewiozła wszystko firma Radio Taxi Wawel.

Wszyscy harcerze towarzyszyli nam w ciągu całej imprezy, częstując dzieci jedzeniem, opiekunów kawą i ciastami, tańcząc i bawiąc się z naszymi podopiecznymi.
Miłą niespodziankę sprawili nam zaprzyjaźnieni górale z Prywatnego Technikum Hotelarskiego “Hotelarz” z Zakopanego, którzy zwykle naszym dzieciom przyprowadzają Mikołaja, a tym razem w strojach regionalnych pojawili się w Korzkwi. Częstowali gości oscypkami, zasilając jednocześnie reprezentację województwa małopolskiego.
Nad nagłośnieniem czuwali akustycy z MDK Dom Harcerza przy. ul. Reymonta w Krakowie.
Nad bezpieczeństwem bawiących się czuwało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe z szefową panią Haliną Szemraj. Z daleka widoczny w parku czerwony strażacki wóz, już nie zabawka – ale prawdziwy (!), który dzieci mogły zwiedzać od środka i zapoznawać się z jego urządzeniami, przyciągał wzrok.
Spełniły się wszystkie marzenia “małych kierowców” – był wóz strażacki, karetka, limuzynka Lincoln oraz policyjne Hondy, na których przewozili ich policjanci.
Wśród bawiących się podopiecznych z 20 ośrodków specjalnych byli także uczniowie z Zespołu Szkół z Laskowej, Korzkwi oraz Szkoły nr 36 z Krakowa.
Każdy ośrodek jako prezent otrzymał ufundowany przez firmę Coca-Cola HBC Sp. z o.o. materac rehabilitacyjny. W imieniu naszych podopiecznych serdecznie dziękujemy.

Impreza odbyła się się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego – Marka Nawary.

źródło:Bądźcie z Nami – Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym

artykuł z dnia 09.06.2009r.     dodał: rzecznik