Sztab WOŚP Hufca Kraków-Podgórze, rok 2009

WOŚP: 450 tys. zł! I wciąż liczymy

W niedzielę do godz. 21 wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrali w Krakowie 450 tys. zł. Ale liczenie wciąż trwa i ostateczną kwotę poznamy dopiero za kilka dni.

W największym ze sztabów przy ul. Miodowej już od południa trwało gorączkowe liczenie zebranych datków. - Zebraliśmy 84 tys. zł, ale będzie znacznie więcej, bo liczenie skończy się dopiero przed północą - mówił nam tuż po godz. 21 Piotr Błoński z Międzyszkolnego Sztabu WOŚP. Podczas poprzedniego finału Kraków wsparł orkiestrę kwotą 850 tys. zł.

Pieniądze zbierane były nie tylko na ulicy, ale także na licytacjach internetowych. Sukcesem zakończyła się aukcja spektaklu krakowskiego teatru Groteska. Za "Bajkę o Szewczyku" zwycięzca zabawy zaproponował 2225 zł - dwa razy więcej niż w zeszłym roku.
Aukcje innych krakowskich artystów zakończą się za kilka dni. Najwyższa kwota - za godzinny recital Janusza Radka - wynosiła wczoraj wieczorem 2034 zł. Z kolei za gitarę niedawno zmarłego Aleksandra Mendyka, muzyka zespołu Acid Drinkers, trzeba było zapłacić 4450 zł.

Podczas niedzielnego finału WOŚP na krakowskie ulice wyszło 2300 wolontariuszy. Do akcji włączyła się m.in. Fundacja Anny Dymnej "Mimo wszystko", rowerzyści Krakowskiej Rowerowej Masy Krytycznej i harcerze z hufca ZHP Kraków Podgórze.

Najgoręcej było na Rynku Głównym (na zdjęciu). Na scenie ustawionej obok Sukiennic zagrali m.in.: Sztywny Pal Azji, Renata Przemyk i Oddział Zamknięty. Finał rozpoczął się happeningiem "Policz się z cukrzycą", podczas którego krakowianie mogli pobiegać wokół Rynku. - Zrobiliśmy dwie rundki - cieszył się Krzysztof Gaweł. - Podczas finału WOŚP oprócz zbiórki pieniędzy promujemy również zdrowy tryb życia i uczymy krakowian, jak udzielać pierwszej pomocy - dodaje.

Przeczytaj artykuł w oryginale

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków