BĄDŹCIE Z NAMI, rok 2008

XI wystawa i aukcja prac plastycznych dzieci... 2

XI wystawa i aukcja prac plastycznych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Bądźcie z nami"

Uśmiech na ustach i radość w oczach widać było na buziach autorów prac zaprezentowanych podczas XI Wystawy i Aukcji Prac Plastycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „BĄDŹCIE Z NAMI”. Wernisaż odbył się 18 lutego 2008 r. w hotelu NOVOTEL – BRONOWICE w Krakowie.

Na licytację, którą tradycyjnie już poprowadził zaprzyjaźniony z artystami Rafał Jędrzejczyk, wystawiono 10 spośród ponad 500 prac autorstwa wychowanków pięciu ośrodków i szkół specjalnych. Dzięki szczodrości zaproszonych gości udało się zebrać 7.000 zł. Dodatkową kwotę 4.400 zł pozyskały ośrodki ze sprzedaży wystawionych dzieł. Całkowity dochód z aukcji zostanie przeznaczony na materiały plastyczne dla młodych artystów.

Impreza zgromadziła ponad 250 uczestników, wśród których nie zabrakło zaszczytnych gości, wiernych przyjaciół Stowarzyszenia. Aukcja przebiegała w niezwykle sympatycznej i ekscytującej atmosferze. Największe emocje miały miejsce podczas licytacji. Najdroższy obraz sprzedano aż za 1400 zł.
Poziom artystyczny wystawionych prac były niezwykle wysoki, a zainteresowanie kupnem bardzo duże. Nabywcy musieli rezerwować upatrzone dzieła, by móc je nabyć na zakończenie wernisażu. Dlatego z całego serca dziękuję wszystkim wychowawcom, którzy pracują z dziećmi, za poświęcony czas oraz ogromne zaangażowanie i pasję z jaką to czynią, czego niewątpliwym odzwierciedleniem jest jakość prezentowanych na wernisażu dzieł – podkreśla Cecylia Chrząścik, prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „BĄDŹCIE Z NAMI”.

Organizatorami XI Wystawy i Aukcji Prac Plastycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „BĄDŹCIE Z NAMI” są Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „BĄDŹCIE Z NAMI” wraz z hotelem NOVOTEL – BRONOWICE i PZU ŻYCIE S.A. Oddział w Krakowie. Honorowy patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Marek Nawara. W czasie spotkania z repertuarem przygotowanym specjalnie na tę okazję wystąpił Janusz Radek, który wprowadził niezwykły nastrój, a publiczność nagrodziła artystę gromkimi brawami.

Autorami prac są wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 6 im. Jana Pawła II przy ul. Niecałej w Krakowie, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Poczty Polskiej w Skawinie, młodzież ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 79 przy ul. Ptaszyckiego 9 i Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego przy ul. Piekarskej 3 oraz z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki „Terapia Przez Sztukę” w Krakowie.

Młodzi artyści przez cały rok przygotowują swoje prace z myślą o aukcji. Możliwości zaprezentowania dzieł szerszej publiczności jest dla młodzieży niepełnosprawnej dużą motywacją i ogromnym przeżyciem. Potwierdzeniem talentu plastycznego autorów, jest duże zainteresowanie wernisażem. Uczestnicy wystawy chętnie kupują wystawione dzieła, by potem mogły zdobić ich domy czy biura. W tym roku do tematyki prac zawitała już wiosna i wielkanocny nastrój. Dużym zainteresowaniem cieszyły się urocze kurczaczki, misternie wykonane na szydełku oraz piękne baranki z gliny.
Spotkanie było również okazją do uhonorowania przyjaciół Stowarzyszenia za działalność na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej Złotymi Słoneczkami. Tym razem odznaki wykonane przez Firmę Jubilerską „WENC” otrzymali: Sebastian Denier, dyrektor hotelu NVOTEL-BRONOWICE oraz Sławomir Góra prezes radia taxi „WAWEL”. Wraz ze słoneczkami wręczono Aniołki wykonane na drewnie przez artystów autystycznych z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki „Terapia Przez Sztukę”. Aniołki będą teraz zawsze przekazywane wraz ze Słoneczkami Stowarzyszenia, by otaczały swoją opieką przyjaciół dzieci niepełnosprawnych.

W organizacji akcji od początku pomaga nam DOM HARCERZA przy ul. Reymonta oraz harcerze z Hufca ZHP Kraków – Podgórze, którzy czuwają nad sprawnym przebiegiem spotkania oraz dbają o odpowiednią oprawę akustyczną imprezy.

Patronat medialny objęli: TVP 3 Kraków, Radio Kraków i Polska „Gazeta Krakowska”.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” jest organizacją non profit i działa na terenie całej Polski. Siedziba organizacji znajduje się w Krakowie. Od października 2004 r. Stowarzyszenie jest Organizacją Pożytku Publicznego.
Dowodem uznania dla działań Stowarzyszenia prowadzonego przez prezes Cecylię Chrząścik są otrzymane prze nią nagrody i odznaczenia w tym m.in.: Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji, Odznaka Przyjaciel Dziecka, Złota Odznaka Przyjaciel Harcerza.
Działania Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami” na rzecz środowiska niepełnosprawnych wspierają: ZHP, ZHR, Komenda Wojewódzka, Powiatowa i Miejska Policji Drogowej, DOA, MDK „DOM HARCERZA”, Samorządowy Ośrodek Kultury w Zielonkach, PZU Życie oddział w Krakowie, szkoły i ośrodki specjalne, zespoły artystyczne "COCA-COLA" i „Bingoo”.

Autor: Monika Moskwa

artykuł z dnia 05.02.2008r.     dodał: rzecznik