Akcja wybory[RRD], rok 2007

Niepełnosprawni dotarli na wybory

Wybory parlamentarne za nami – znamy już wyniki, wiemy również, że 20 proc. komisji wyborczych było przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych. Jak jednak wyglądało głosowanie tych wyborców, którzy nie mogli samodzielnie dotrzeć do lokali wyborczych?
W całej Polsce frekwencja była wyższa niż dwa lata temu, nie inaczej było w punkcie obsługującym niepełnosprawnych wyborców w Urzędzie Miasta Krakowa. Podobnie jak przy poprzednich wyborach, wszystkie zgłoszenia od wyborców potrzebujących pomocy w dotarciu do lokalu wyborczego, już kilka tygodni przed wyborami zbierał Referat ds. Osób Niepełnosprawnych. – Mieliśmy rekordową liczbę zgłoszeń – opowiada Beata Schechtel, kierownik referatu. – Z trudem znaleźliśmy transport dla wszystkich, mimo działania od godz. 6.00 rano, aż do 20.00 wieczorem.
Transportem osób niepełnosprawnych zajęło się Radio Taxi Partner wspomagane przez sieć Radio Taxi „Dwójki”
- Nieoceniona okazała się pomoc harcerzy – tłumaczy Grzegorz Kot, pracownik Referatu. – Pomogli przenosić do samochodów osoby na wózkach inwalidzkich, kierowca sam nie dałby sobie z tym rady – tłumaczy.

Z harcerzami spotkaliśmy się na ul. Poselskiej, gdzie o godzinie 14.15 byli umówieni na organizację transportu. Wszystko odbyło się błyskawicznie – podjechał bus, wysiadło z niego dwóch harcerzy, którzy zadzwonili pod wskazany adres i znieśli po schodach starszą panią, która sama nie pokonałaby dziesiątków schodów w starej kamienicy. Harcerze byli przedstawicielami Referatu Ruchu Drogowego przy hufcu ZHP Kraków-Podgórze. – Kolejny raz postanowiliśmy pomóc Urzędowi Miasta, bo wiemy jak bardzo ważne jest zapewnienie udziału w wyborach każdej chętnej do tego osobie – opowiada Marcin z ZHP.

Łącznie zorganizowano transport dla 195 osób (niepełnosprawnych i starszych), w tym 42 poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Autor: Krzysztof Schechtel

artykuł z dnia 21.10.2007r.     dodał: rzecznik