XL-lecie Szczepu Gwieździstego, rok 2004

Gwieździście na Prokocimiu

Coraz mniej harcerzy

Harcerski Szczep Gwieździsty, działający na krakowskim Prokocimiu, obchodzi 40-lecie swojego istnienia. Z okazji jubileuszu doszło do spotkania kilku harcerskich pokoleń.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kaplicy przy ul. Górników. Następnie w XV LO przy al. Dygasińskiego, gdzie mieści się siedziba szczepu, odbył się okolicznościowy apel. Był też program artystyczny, odwołujący się do 40-letniej historii, wspomnienia w harcerskim kręgu i rozmowy o dzisiejszych czasach oraz związanych z nimi bolączkach.

- Początkowo nasz szczep działał tylko na terenie Prokocimia - w XV LO oraz w Szkole Podstawowej nr 61. Teraz działamy także na terenie Bieżanowa w SP nr 124. Obecnie w szczepie mamy około 70 czynnie działających harcerzy. Ostatnio dla harcerstwa nadszedł jednak ciężki okres. Młodzież ma do wyboru wiele konkurencyjnych zajęć, m.in. różne kółka tematyczne, telewizję, komputery. Coraz mniej młodych osób przekonuje harcerska tradycja - mówiła przewodnik Agnieszka Gałuszka, komendantka jubileuszowych uroczystości.

Autor:(TYM)

artykuł z dnia 18.10.2004r.     dodał: rzecznik