Napisz do nasDodaj kanał RSS
1 procent, rok 2012

Hufiec Kraków-Podgórze"Zafunduj dzieciom niezapomnianą harcerską przygodę - przekaż 1% wpisując KRS 0000273492 z dopiskiem HUFIEC KRAKÓW-PODGÓRZE"
Hufiec Kraków- Podgórze od lat zrzesza wielu harcerzy, jest największym krakowskim hufcem ZHP. Dzięki działalności wielu instruktorów, dzieci i młodzież mogą nie tylko świetnie się bawić, ale także pomagać innym i odkrywać swoje pasje. Harcerstwo kojarzy się z niesamowitymi przygodami na obozach i wycieczkach. Środowiska w naszym hufcu co roku organizują kilka obozowych akcji letnich, a także zimowiska oraz liczne rajdy.

Dzięki temu na chwilę dzieci zapominają o otaczającym ich świecie nowoczesności i przenoszą się na łono przyrody by poznać czym jest smak prawdziwej przyjaźni. Podczas takich form wypoczynku uczą się nie tylko pracy w grupie, ale także odpowiedzialności, samodzielności i radzenia sobie w każdej sytuacji. Wiele ze zdobytych, w tych młodych latach, umiejętności przyda im się w dorosłym życiu.

Przekazując swój 1% na rzecz Hufca ZHP Kraków – Podgórze wspomagają Państwo naszą całoroczną, dzięki pozyskanym funduszom mamy możliwość uatrakcyjnić cotygodniowe zbiórki harcerskie oraz dofinansowywać udział w wyjazdach naszym podopiecznym, w trudnej sytuacji materialnej.

Instruktorzy działający w naszej organizacji są wolontariuszami, który swój wolny czas poświęcają na wychowanie i rozwój swoich podopiecznych. Czas poświęcony na przygotowywanie i przeprowadzenie cotygodniowych zbiórek, organizację rajdów, obozów i zimowisk przynosi efekty. Satysfakcja jaką daje ten wolontariat, a także instruktorska chęć do własnego rozwoju i doskonalenia umiejętności motywuje instruktorów do ciągłego działania.

Nasza historia

Harcerstwo zawitało do krakowskiego Podgórza wraz z dotarciem do Polski pierwszych informacji o skautingu i z początkiem działalności twórcy polskiego harcerstwa, Andrzeja Małkowskiego.

W 1911 r. w Podgórzu powstały pierwsze, męskie drużyny harcerskie. W 1921 r. hufiec podgórski rozpoczął samodzielną działalność; jego lokal mieścił się w forcie
na Krzemionkach koło Kopca Krakusa.

W 1924 r. powołano do życia pierwszą drużynę harcerek. Wtedy też nastąpił silny rozwój harcerstwa w Podgórzu: powstało 9 nowych drużyn harcerzy oraz włączono do hufca podgórskiego drużyny z Woli Duchackiej, Łagiewnik, Borku Fałęckiego, Prokocimia i Piasków Wielkich. Zanotowano również narodziny kolejnych drużyn harcerek, które organizacyjnie podlegały dalej hufcom krakowskim. W tym też czasie powstały w Podgórzu pierwsze drużyny zuchowe.

W okresie II wojny światowej podgórskie harcerstwo działało w konspiracji jako "Szare Szeregi", ponosząc dotkliwe straty. Wielu oddanych instruktorów zginęło partyzanckich walkach i obozach śmierci. Kiedy 18.01.1945 r. Kraków został wyzwolony, krakowskie drużyny wznowiły działalność. Także podgórskie harcerstwo - zarówno męskie, jak i żeńskie - znów zaczęło się rozwijać.

Pod koniec 1948 r. Hufiec Harcerzy w Podgórzu liczył 27 drużyn i swym zasięgiem obejmował także Pcim, Myślenice i Świątniki Górne. W roku 1958 swą działalność rozpoczął pierwszy w Hufcu Podgórze szczep harcerski. W latach sześćdziesiątych Hufiec ZHP Kraków-Podgórze otrzymał SZTANDAR ufundowany przez Dzielnicową Radę Przyjaciół Harcerstwa.
Do lat 80. XX w. rodziły się nowe szczepy i drużyny harcerskie, które wciąż są chlubą naszego hufca. Okres największego rozwoju hufca rozpoczął się jednak w roku 1995 i trwa do dziś.

W 1997 r. dzięki "Kampanii Bohater" hufiec przyjął z dumą imię "Podgórskich Szarych Szeregów".

Działalność Hufca

W działaniach dążymy do wychowywania młodzieży przez dobrą i wartościową zabawę. Naszym największym osiągnięciem jest stworzenie wiarygodnego, kompletnego, a przede wszystkim doskonale współpracującego zespołu kadry instruktorskiej. To właśnie kompetentni instruktorzy są gwarancją jakości naszych działań i to właśnie Oni przyczynili się do wypracowania tak wysokiej jakości pracy hufca. Kadrę instruktorską stanowią nauczyciele oraz pracownicy wielu instytucji jednak największą część naszej kadry stanowią studenci i uczniowie liceów.

Wszyscy instruktorzy zostali odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do pracy z dziećmi i młodzieżą na kursach organizowanych przez ZHP oraz poprzez szkolenia organizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty Kadra zajmująca się dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi posiada odpowiednie przeszkolenie i przygotowanie pedagogiczne.

Obecnie hufiec liczy 866 członków, w tym: 222 zuchy, 503 harcerzy i harcerek (w tym harcerze starsi), 37 wędrowników i 104 instruktorów.
Działa tu 11 szczepów i 1 związek drużyn. Ogółem 58 drużyn, w tym 16 gromad zuchowych, 30 harcerskich i starszoharcerskich (męskich i żeńskich), 8 wędrowniczych oraz 3 kręgi instruktorskie. W obrębie hufca działa także Harcerski Krąg Akademicki zrzeszający studentów-harcerzy z całej Polski.

"Nieprzetarty Szlak"

Przy hufcu działają również szczepy i drużyny samodzielne "Nieprzetartego Szlaku" skupiające dzieci i młodzież niepełnosprawną. Szczep NS "Zielone Słońce" działa na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących. Skupia dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku oraz harcerzy pełnosprawnych w ramach integracji. Kadrę stanowią instruktorzy ZHP z przygotowaniem pedagogicznym i tyflopedagogicznym.

Drużyny NS działają także przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Krakowie – 14 PgDH im. Janka Bytnara, a także przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym nr 2 w Krakowie – KDH „Tornado”. Członkami drużyn są uczniowie szkól podstawowych i gimnazjum dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym oraz ze sprzężeniami.
Wśród drużyn NS działa także drużyna przy Domu Dziecka przy ul. Piekarskiej 4 w Krakowie – 12 PgDH Impessa.

Referaty hufca

W obrębie hufca działają zespoły poszerzające zainteresowania harcerzy. Dzięki nim każdy może rozwijać się w wybranej przez siebie dziedzinie.

Referat Turystyki i Sportu

Główny cel istnienia tego referatu to organizowanie oraz propagowanie imprez turystycznych i sportowych. Nie ograniczamy się tutaj wyłącznie do chodzenia po szlakach turystycznych i grania w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy uprawiania innych sportów, lecz zajmujemy się tym, co służy rozwojowi fizycznemu (i nie tylko) młodego człowieka.
Często ich umiejętności wykorzystywane są podczas rajdów bądź gier terenowych organizowanych przez poszczególne szczepy czy drużyny.

Referat Ratowniczy

Obecnie RR zajmuje się organizacją kursów pierwszej pomocy dla harcerzy, a także osób spoza ZHP. Członkowie referatu uczestniczą w zabezpieczeniach medycznych imprez masowych takich jak przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, Biała Służba, koncerty; organizują także pokazy w szkołach. Przy tym nie zapominają o samodoskonaleniu uczestnicząc w kursach i warsztatach. Referat współpracuje z Inspektoratem Ratowniczym Chorągwi Krakowskiej.

TERAZ

W tym roku nasz hufiec świętuje 90-lecie istnienia. Całą akcje otwierał Wiosenny Przegląd Hufca 2011 poświęcony historii powstania Hufca Kraków-Podgórze. Wtedy to harcerze przystąpili do zdobywania Odznaki 90-lecia. Ta okrągła rocznica stała się inspiracją do wielu przedsięwzięć. Harcerze przystąpili do akcji „Zakrętkomanii” polegającej na zbieraniu plastikowych nakrętek na wózek inwalidzki dla chorych dzieci.

Kolejnym etapem świętowania była organizacja Inauguracji Roku Harcerskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej „Pojutrze w Podgórzu”. W tej imprezie wzięło udział ok. 1100 uczestników. Na koncercie rozpoczynającym po raz pierwszy mogliśmy oglądnąć LipDub Hufca Kraków-Podgórze. Jednak nikt nie zamierzał na tym poprzestać. W styczniu pobiliśmy rekord. Z okazji WOŚP odbyło się „90 aukcji na 90-lecie Hufca”. Nasz sztab dzięki aukcjom i pracy wolontariuszy uzbierał ponad 70 000zł!

W przeciągu tego roku harcerze naszego hufca włączyli się w wiele akcji. Nie zapominamy o tym, że harcerstwo to także służba. Dlatego włączamy się w akcję Szlachetna Paczka, odwiedzamy Domy Opieki Społecznej w Krakowie, a także uczestniczymy w akcjach Małopolskiego Hospicjum dla dzieci. Obchody zakończą się w kwietniu na Wiosennym Przeglądzie Hufca „Hufiec Przyszłości”, ale do tego czasu nie będziemy próżnować. Czeka nas IV Festiwal Dnia Myśli Braterskiej, Bieg Zawiszaka i Konkurs Wiedzy o Hufcu. W hufcu ciągle coś się dzieje...

Podczas całorocznej pracy instruktorzy pokazują harcerzom jak ważne jest podtrzymywane tradycji narodowej. Chętnie bierzemy udział w obchodach świąt narodowych ( 3 maja, 11 listopada), a także tych bardziej regionalnych ( rocznica Powstania Krakowskiego). Kultywujemy polskie tradycje włączając się w realizację Programu „Rok Regionów”. Uczymy organizacji, tolerancji oraz zapewniamy wypoczynek. Nie zapominamy także o dewizie „ w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Wciąż bierzemy udział, a także organizujemy liczne turnieje. Nie zapominamy o żadnej dyscyplinie sportowej, poczynając od piłki nożnej, przez strzelectwo sportowe aż do wspinaczki. Zapewniamy rozwój wielu młodym ludziom.

KRS 0000273492
z dopiskiem
„HUFIEC KRAKÓW-PODGÓRZE"

Więcej informacji na stronie:

www.1procent.krakowpodgorze.zhp.pl


artykuł z dnia 27.02.2012r.     dodał: dorosia