O harcerzach, rok 2010

Być harcerzem

BRACTWO

autor: PAWEŁ PIWOWARCZYK

Słowo "harcerz" na szczęście budzi tylko dobre skojarzenia. I znajdują się jeszcze tacy, którzy wstępują w "zielone"" szeregi. Na przykład w szeregi "Bractwa"

Z inicjatywy istniejących obecnie drużyn byłego Szczepu "Dębnickiego" i "Kraka" powstał we wrześniu 1999 r. związek 5-tych i 29-tych Drużyn Harcerskich "Bractwo".

Uczczą Grunwald

Podsumowaniem całorocznej pracy drużyn skupionych w "Bractwie" (wspólne wyjazdy odbywają się od 1993 r.) są tradycyjne obozy harcerskie. W tym roku "Bractwo" organizuje obóz harcerski w Czernicy. Obrzędowości obozowe dotyczyć będą czasów średniowiecznych. Nie zabraknie nawiązania do tegorocznej sześćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Jak opowiadają, obozy są dla nich nie tylko czasem spędzonym przy ognisku i na świeżym powietrzu. To także czas odwiedzania dużych polskich miast podczas wędrówek obozowych. Nie brakuje gier, zabaw, a nawet manewrów, zjazdów na linach, strzelania z wiatrówek i oczywiście odkrywania tajemnic.

Paleta propozycji

A czym zajmuje się "Bractwo" poza wakacjami? Raz w tygodniu odbywają się zbiórki - tam harcerze uczą się pierwszej pomocy, posługiwania się mapami i busolą. Bywa i tak, że harcerze urządzają gry terenowe i pląsy. ZDH może się też pochwalić w polu uczestnictwa w biwakach, imprezach organizowanych przez Hufiec: Jesienny Złaz Hufca Kraków-Podgórze, Wiosenny Przegląd Hufca, Rajd Smoka, Rajd Nierozwiązanych Tajemnic. Biorą także udział w Przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju i w wydarzeniach takich jak: Marsz Pamięci Ofiar Katania, Obchody Święta 3 Maja. Ważne są także idee sportu, dlatego organizowany jest Dzień Sportu, wyjścia na ścianki wspinaczkowe, strzelnicę i basen.

Wolontariat

W harcerstwo wpisany jest wolontariat. W ostatnim roku harcerze pomagali m.in. przy imprezach sportowych: Cracovia Maraton, Cracovia Interrun, czy turnieju piłkarskim dla dzieci DMME 2010. Nie brak rąk do pomocy przy cyklicznych imprezach WOŚP i Podgórskich Dniach Otwartych Drzwi. Wzięli też udział w uroczystości Pogrzebowej Pary Prezydenckiej w Krakowie.

BYĆ HARCERZEM

Opowiada Dorota Prusinkiewicz - drużynowa "Magicznych Zuchów" w ZDH "Bractwo"

Dzieci z różnych powodów decydują się na wstąpienie do harcerstwa, większość z nich liczy na dobrą zabawę, chce poznać nowych kolegów, nauczyć się czegoś nowego. Będąc harcerzem możliwe jest zrealizowanie wszystkich tych potrzeb, a także zupełnie innych, których przeciętny młody człowiek nie jest świadomy. Po latach bycia w organizacji okazuje się, że istotne były potrzeby znalezienia swojego miejsca w społeczeństwie, realizacja pasji oraz znalezienie własnego sposobu na życie. Ważne staje się też to, jak wiele organizacja uczy harcerzy, zmieniając dzieci w odpowiedzialnych młodych ludzi, na których zawsze można liczyć. Wspólnie spełnione godziny na rajdach, obozach i wyjazdach sprawiają, że zawierane przyjaźnie mogą przetrwać lata. Będąc harcerzem nie tylko uczestniczy się w zabawach i wyjazdach, to również nieustanne wyzwanie kształtujące umiejętności i charakter. Dążąc do harcerskich ideałów można odkryć swoje największe talenty i stawać się coraz lepszym. Ciężka praca, wspólnie spędzone chwile oraz czas bezinteresownie poświęcony innym sprawiają, że nawet długo po zakończeniu harcerskiej przygody cięgle wspomina się lata spędzone pod namiotem, ogniska przy dźwiękach gitary i wszystkie przeszkody, które udało się razem pokonać. Największym wyzwaniem dla harcerzy jest pomaganie innym, służba, która sprawia, że stają się lepsi.

artykuł z dnia 07.01.2012r.     dodał: dorosia