BŚP, rok 2012

Betlejemskie Światło Pokoju w Podgórzu

Harcerze Hufca Kraków-Podgórze przekazali światło do podgórskich kościołów i rad dzielnic umożliwiając tym samym wielu ludziom niesienie tej wspaniałej idei.

Betlejemskie Światło Pokoju to przede wszystkim symbol pokoju i wzajemnego zrozumienia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po świecie już od 25 lat.

Co roku dziewczynka lub chłopiec odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dalej światło trafia do Wiednia skąd jest odbierane przez przedstawicieli organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Przekazanie światełka Polsce odbywa się raz na Słowacji raz w Polsce.

Betlejemskie Światło Pokoju

W tym roku delegaci naszej Chorągwi odebrali światło z harcerskiego ośrodka "Głodówka" 11 grudnia. Tego samego dnia o godz. 17 światełko zostało uroczyście przyjęte w Krakowie w Bazylice Mariackiej. Harcerze naszej Chorągwi przekazali je do wielu kościołów i rad dzielnic umożliwiając tym samym wielu ludziom niesienie tej wspaniałej idei. Harcerze ze Szczepu "Zielone Słońce" przekazali Betlejemskie Światło Pokoju dyrekcji SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie podczas uroczystej kolacji wigilijnej całej szkoły. Z kolei dzięki harcerzom ze szczepu „Z Dębowego Lasu” światło trafiło do kaplicy Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Babińskiego.

Światło Betlejemskie u harcerzy

Jak co roku światło towarzyszyło także instruktorom naszego hufca na spotkaniu opłatkowym organizowanym w Instytucie Pediatrii w Prokocimiu. Dodawało blasku i ciepła życzeniom składanym przy wspólnym łamaniu się opłatkiem i kolędowaniu. Nie obyło się bez życzeń ks. Lucjana Szczepaniaka, drobnego poczęstunku i co rocznego prezentu- kalendarza (co by każdy mógł zaplanować czas na harcerskie działania).

18 grudnia BŚP wyruszyło poza granice Polski. Z Gdyni wyruszył Zawisza Czarny na pokładzie, którego 29 harcerzy i harcerek przewoziło światełko do Danii. Wśród nich podróżowała także harcerka z naszego hufca.

artykuł z dnia 05.01.2012r.     dodał: dorosia