XIX finał WOŚP w hufcu Kraków-Podgórze, rok 2011

Wywiad dla mmkrakow.pl z szefem oraz rzecznikiem sztabu.

WOŚP po raz XIX, Harcerze po raz IX
Już po raz dziewiąty zbierają się, tworzą własny sztab i kwestują na rzecz WOŚP. Harcerze z Hufca Kraków-Podgórze z roku na rok zaskakują swoją kreatywnością.

Podczas XIX finału WOŚP w całym Krakowie ok. 220 wolontariuszy z ramienia hufca zbierać będzie pieniądze na nowoczesny sprzęt medyczny dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. - Już od listopada przyjmujemy zgłoszenia od wolontariuszy chętnych kwestować na rzecz WOŚP. Chętnych oczywiście jest zdecydowanie więcej niż miejsc. Liczba wszystkich wolontariuszy WOŚP nie może przekraczać 120 tys. w całej Polsce. Staraliśmy się o 350 wolontariuszy dla naszego sztabu, dostaliśmy zgodę na 220 - powiedział Michał Łesyk, szef sztabu WOŚP Hufca ZHP Kraków - Podgórze.

Dzięki zaangażowaniu harcerzy, do akcji przyłącza się coraz więcej partnerów. Hufiec może pochwalić się współpracą m.in. z Domem Kultury "Podgórze", które użycza im miejsc na sztab. - Partnerów mamy coraz więcej, co jest tak naprawdę dla nas nagrodą za wysiłek, jaki wkładamy w ich poszukiwanie. Cieszymy się również z faktu, że dotychczasowi partnerzy są z nami każdego kolejnego roku - przyznała Kinga Zając, rzecznik prasowy WOŚP Hufca ZHP Kraków - Podgórze.

Choć wielki finał WOŚP odbywa się zawsze w niedzielę, członkowie hufca szukają i wykorzystują idealne momenty, do kwestowania nawet na dwa dni wcześniej. Tym sposobem 7 stycznia podczas meczu hokeja Comarch Cracovia z Ciarko HK Sanok, wolontariusze uzbierali ok. 467 zł. Natomiast w sobotę odbyły się dwa koncerty połączone z licytacją płyt i gadżetów na rzecz Orkiestry. - Podczas meczu zostały nam przekazane również gadżety na aukcję: trzy bombki z autografami piłkarzy Cracovii oraz voucher (z logiem WOŚP) uprawniający do wejścia dla 2 osób na mecz piłkarski Cracovia - Legia na trybunie VIP! Dodatkowo voucher gwarantuje zwiedzanie stadionu - wylicza Łesyk.

Hufiec prowadzi także liczne aukcje. Do wylicytowania są m.in. kalendarz ścienny Wisły Can-Pack z limitowanej serii (na okładce znajdują się podpisy koszykarek), koszulka z autografami zawodniczek Wisły Can-Pack, szalik TS Wisła oraz 16 numerów miesięcznika Forza Wisła, czy niepowtarzalna kolekcja "Niedźwiadków Zuchowych", czyli kolekcję pluszowych misiów ubranych w chusty gromad z Hufca Kraków-Podgórze. - Aukcje są z roku na rok coraz bardziej atrakcyjne, poza tym wielu ludzi dzwoni do nas z propozycjami przekazania wartościowych przedmiotów. W zeszłym roku pewien pan ofiarował wspaniałą kolekcję starych monet, które sprzedały się za ok. 400 zł. - dodała Zając.

W zeszłym roku Harcerze z Hufca Kraków-Podgórze uzbierali ok. 61 tys. złotych. Rekordowa sumę zebrali w 2009, kiedy doliczyli się ok. 66 tys. złotych. - W zeszłym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Wielu wolontariuszy przychodziło, żeby wymieniać puszki, ponieważ wszystko przemakało i rozpadało się. Mamy nadzieję, że rok 2011 okaże się łaskawszy - przyznał Łesyk.

Każdego roku cała Polska zadaje sobie pytanie, jak ustrzec się oszustów podszywających się za kwestujących wolontariuszy? - Każdy wolontariusz zmusi mieć przede wszystkim identyfikator ze zdjęciem. Puszka do której zbiera pieniądze musi być zaklejona banderolami WOŚP - przypomina Łesyk.

artykuł z dnia 17.02.2011r.     dodał: cnaii13