Za kontakt z mediami odpowiada:
rzecznik prasowy
pwd. Natalia Krawczyk
Jesienny Złaz Hufca Kraków - Podgórze
Termin: 12.11.2010

Autor: cnaii13

„Każdy wiek ma swoje średniowiecze”
– Jesienny Złaz Hufca Kraków – Podgórze.

Księżniczki, rycerze, damy dworu i wszyscy mieszkańcy Królestwa zjechali do Niepołomic aby tam, wspólnie bawić się, ale również uczyć o mrocznych i zarazem pięknych czasach średniowiecza. Obrzędowość średniowieczną także upamiętniającą 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem miał bowiem tegoroczny, 52. już Jesienny Złaz Hufca Kraków – Podgórze.
Przygoda rozpoczęła się dużo wcześniej, gdyż patrole (w tym przypadku rody), musiały wykonać pewne zadania, aby udowodnić, iż godni są by brać udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Należało wczuć się w klimat wieków średnich, wymyślić nazwę a także herb rodowy umieszczony na tarczy, która miała chronić przed groźnymi Smokami.
W ostateczności do Niepołomic zjechało 294 przedstawicieli najznakomitszych rodów z królestwa. Władcami owego zjazdu byli: komendant pwd. Rafał Sobesto, oboźna Anna Zaleska, instruktorzy programowi Michał Stachura, Joanna Sadkowska i pwd. Joanna Kasprzyk. Złaz przygotowany był dla wszystkich pionów, dlatego brały w nim udział gromady zuchowe, drużyny harcerskie a także wędrownicze. Przez 3 dni, od 22 do 24 października Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II zamienił się w średniowieczny zamek, pełen książąt, księżniczek i dam dworu, którzy zapragnęli odświeżyć średniowieczne turnieje, bale a także cząstkę ceremoniału.
Na gości czekały liczne atrakcje, zaczynając od wyszkolenia podstawowych umiejętności w szkole rycerskiej poprzez sprawdzenie ich w różnych grach terenowych, dziennych jak i nocnych. Szczególnie urokliwa była okolica, w której odbywał się złaz, malownicze krajobrazy oraz jesienna aura sprzyjały turniejom rycerskim oraz wszelkim zadaniom i niespodziankom, które czekały na przybyszów.
Niestety czasy średniowiecza się skończyły, skończyła się także tegoroczna przygoda hufca w Niepołomicach. Wieść niesie, że goście bawili się wspaniale i zapewniali o swojej obecności na kolejnym zjeździe rodów z królestwa. A zatem, do następnego spotkania!

Czuwaj!

Kinga Zając