Za kontakt z mediami odpowiada:
rzecznik prasowy
pwd. Natalia Krawczyk
Inauguracja Roku Harcerskiego - Wadowice 2010
Termin: 12.11.2010

Autor: cnaii13

1,2,3…120! Tak, właśnie ta liczba harcerek i harcerzy , z hufca Kraków – Podgórze zainaugurowała nowy rok harcerski. Członkowie szczepów Swarożyca, Brzask, Preria, Zielone Słońce i ZDH Bractwo na trzy dni przenieśli się do Wadowic, aby razem z innymi harcerzami naszej chorągwi rozpocząć kolejny rok niesamowitych przygód, planów, wycieczek… wszystkiego co kojarzy się ze harcerstwem.
Oficjalnym rozpoczęciem Zlotu Chorągwi Krakowskiej było odsłonięcie w piątkowy wieczór pomnika poświęconego wadowickim harcerzom i instruktorom, w stulecie harcerstwa na ziemiach polskich. Po uroczystościach rozpoczęły się kominki i zajęcia dla poszczególnych pionów.
Wszyscy rozlokowali się na stadionie „Skawy” Wadowice, gdzie przez te kilka dni stworzyło się klimatyczne miasteczko zlotowe, w którym w wolnych chwilach można było pograć w piłkę nożną, koszykówkę – z czego oczywiście korzystano. Już następnego dnia, w sobotę rozpoczął się prawdziwie harcerski dzień, po pobudce o 7:30, wszystkich porannych obowiązkach zaczęła się gra, która była osobno przygotowana dla harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i Nieprzetartego Szlaku. Później obiadek i kolejne zajęcia. Każdy patrol brał udział w dwóch rodzajach zajęć – a było w czym wybierać, począwszy od malowania na szkle, tworzenia kolczyków, przez zajęcia na basenie, nauce gry na bębnach aż do wchodzenia po skrzyniach, ściance wspinaczkowej czy wielu innych niezwykle ciekawych zadaniach, gdzie każdy mógł spróbować zrobić coś niezwykłego. Na wieczór również przewidziane było pełno atrakcji, najpierw wspaniała zabawa przy muzyce zespołu „EKT Gdynia”, później losowanie nagród, chwila harcerskich pląsów – obowiązkowych przy takich spotkaniach i kolejne wydarzenie – występ zespołu „Beltaine”, wykonującego muzykę celtycką.
Ostatni dzień zlotu – niedziela przywitana mszą świętą o 8:30 w kościele pw. Św. Piotra Apostoła w Wadowicach, która zaskoczyła nas kazaniem skierowanym do harcerzy. Po powrocie odbył się jak zwykle dość długi apel, na którym wręczano nagrody za współzawodnictwo hufców, za najlepszą stronę internetową. Środowiska jak i poszczególni instruktorzy z naszego hufca często byli wywoływani na środek, w celu odebrania nagrody. Rozpoczęło się od kategorii „hufiec”, w której zwyciężyliśmy i jako nagrodę otrzymaliśmy m.in. aparat fotograficzny. Kolejna kategoria – „szczep” również- pierwsze miejsce otrzymał szczep Preria, drugie Czwartacy i trzecie Dębowy Las. Certyfikat zgodności z minimami otrzymała strona ZDH Bractwo. Na apelu wręczano Złote Odznaki Chorągwiane dla drużyn i instruktorów – wśród nich były także drużyny z naszego hufca. Gratulujemy! Nie pominięto też osób, które brały udział w przygotowywaniu oraz pracy w trakcie Zlotu 100-lecia, harcerze i instruktorzy z naszego hufca wielokrotnie byli wymieniani. Na sam koniec wręczono nagrody inauguracyjne. Zakończeniem naszego pobytu i wspólnej zabawy było już tradycyjne, pamiątkowe wspólne zdjęcie, po którym pełni wrażeń i wspomnień, udaliśmy się w drogę powrotną do Krakowa.
Warto nadmienić, że komendant chorągwi hm. Andrzej Żugaj zaprosił wszystkich na kolejną inaugurację, tym razem do Krakowa, którą będzie organizował nasz hufiec – przed nami więc wielkie wyzwanie. Tymczasem mamy przed sobą rok pełen zabaw, wycieczek i mocy przygód, z których na pewno będziemy korzystali ile tylko mamy sił. Do zobaczenia na kolejnym wyjeździe!