Za kontakt z mediami odpowiada:
rzecznik prasowy
pwd. Natalia Krawczyk
DMB - co to takiego?
Termin: 29.03.2012

Autor: dorosia

Każdego roku 22 lutego na całym świecie skauci obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Wysyłają sobie życzenia, kartki, siadają przy ognisku albo organizują gry terenowe. To dzień, w którym skauci myślą o tym jak wielu jest ich na świecie, jak wiele ich łączy mimo różnic takich jak odmienna wiara czy kolor skóry, o tym, że są sobie braćmi. To czas na wspomnienie Naczelnego Skauta Świata. Właśnie 22 lutego 1857r. urodził się Robert Baden- Powell ( nazywany przez harcerzy i skautów B-P), twórca i założyciel skautingu. Dzięki niemu wszystko się zaczęło i mimo że nie ma go już wśród nas fizycznie to właśnie podczas Dnia Myśli Braterskiej czuję jego obecność.
W tym roku harcerze Hufca Kraków- Podgórze jak zawsze postanowili uczcić ten niezwykły dzień. Mieliśmy też swoją okazję. W tym roku jeden z naszych seniorów obchodził 55-lecie działalności harcerskiej. Z tej okazji Krąg Seniorów zorganizował 5 marca benefis dh hm Stanisławowi Spólnikowi (komendantowi Hufca Kraków- Podgórze w latach 1965-1975). Zjawiło się na nim ok. 130 osób ( głównie instruktorów naszego hufca, zarówno tych starszych jak i młodszych). To niezwykłe spotkanie przybliżyło wszystkim sylwetkę i działalność dh hm Spólnika, ale także umożliwiło spotkanie wielu zasłużonych instruktorów. Po rozpaleniu obrzędowego kominka zaczęły się wspomnienia. Były zabawne opowieści obozowe, o tym jak to zrobiona przez harcerzy ławka nie wytrzymała presji wizytacji podczas obiadu i instruktorzy wylądowali na ziemi, ale także powroty do sentymentalnych chwil- przyrzeczenie harcerskie, apele i powstawanie nowych drużyn. Wszyscy chętnie śpiewali ( jak to przy kominkach bywa) i słuchali opowieści doświadczonych druhów i druhen. Aż łza się w oku kręciła kiedy patrzyło się na ludzi, którzy tyle czasu i zaangażowania włożyli w prace z innymi. Na końcu wszyscy złożyli druhowi Spólnikowi życzenia. Otrzymał podpisaną przez uczestników spotkania kartkę. Udało nam się również zrobić wspólne zdjęcia pamiątkowe.
Ale obchody DMB dla harcerzy naszego hufca nie kończyły się na tym wspaniałym spotkaniu. Gdy seniorzy organizowali spotkanie odbywał się również plebiscyt „Niezwyczajni jakch wielu”, w którym nominacji doczekało się aż 4 instruktorów naszego hufca! Podczas gali, 25 lutego, zostali wybrani najlepsi z najlepszych. Laureatem w kategorii „Młody Lider” został pwd. Damian Kulig. Postanowiliśmy dowiedzieć się czym dla niego jest DMB:
Ale obchody DMB dla harcerzy naszego hufca nie kończyły się na tym wspaniałym spotkaniu. Gdy seniorzy organizowali spotkanie odbywał się również plebiscyt „Niezwyczajni jakich wielu”, w którym nominacji doczekało się aż 4 instruktorów naszego hufca! Podczas gali, 25 lutego, zostali wybrani najlepsi z najlepszych. Laureatem w kategorii „Młody Lider” został pwd. Damian Kulig. Postanowiliśmy dowiedzieć się czym dla niego jest DMB:
Dzień Myśli Braterskiej jest szansą na spotkanie się ze znajomymi harcerzami, którzy niestety nie mogą już aktywnie brać udziału w codziennym życiu Prerii. Jest znakomitą okazją na przywrócenie dobrych wspomnień.
To już 90 Dzień Myśli Braterskiej naszego hufca, gdyż w tym roku obchodzimy 90-lecie. By uczcić dwa tak ważne wydarzenia wszyscy harcerze i zuchy mogli wziąć udział w Dniu Hufcowym. I tak 10 marca rozpoczął się Festiwal Harcerki DMB gdzie uczestnicy byli oceniani w 3 kategoriach : Kartka z okazji DMB, Piosenka z epoki i Repertuar własny. W klasyfikacji ogólnej najlepsza okazała się 2 PdDH „Zawisza” czego serdecznie gratulujemy. Ale nie tylko śpiewaliśmy. Każdy miał okazję wykazać się w Konkursie Wiedzy o Hufcu. Wzięliśmy udział w Hufcowej Familiadzie, Kocham Cię, Hufcu! oraz Milionie w minutę. Zadowoleni i zniecierpliwieni czekaliśmy na wyniki. Okazało się, że bezkonkurencyjny był patrol z ZDH Bractwo. Niedługo kończą się obchody 90-lecia w związku z czym ogłoszono wyniki konkursu „Logo na 90-lecie”. Zwycięzcą został dh Maciej Kurek ( ZDH Bractwo), którego projekt będzie widniał jako Odznaka 90-lecia Hufca.

Idea istnienia Dnia Myśli Braterskiej to zapominanie o podziałach i jednoczenie się. Jak widać dzięki zaangażowaniu wielu ludzi udaję się ją podtrzymać. Nie zapominamy o zasłużonych jak i o tych dopiero debiutujących harcerzach. Z wielką chęcią spotykamy się, nie po to żeby ze sobą rywalizować, ale żeby być razem. Dzień Myśli Braterskiej to dzień przyjaźni. Miejmy nadzieję, że kiedyś nie będzie to tylko święto harcerzy.